Tio i topp  2019
Poängberäkningsregler
 

FŲr att se stamtavla, titlar och bild, klicka pŚ hundens namn.

FrŚgor angŚende pošnglistorna utstallningsresultat@sbc-beardedcollie.com
Listorna kontrolleras och korrigeras löpande under året!

Topplistor 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

Ňrets Utstšllningshane

1

Heather Mist Hakuna Matata
Marie Långsved, Sandviken
65

pošng

2
  Alistair's Casino Royale
Johan Andersson & Nina Lönner Andersson, Hammarö
64 pošng
3

Heather Mist Express Yourself
Mimmi Halvarsson, Borlänge

53 pošng
4
  Farmarens Take Me To The Circus
Linnea Sandberg, Gävle
52 pošng
5
 

Alistair's Dressed To Impress
Gunilla Övall, Götene

43 pošng
6

Goonie's Highlander Lad
Mona Vigren, Grums

39 pošng
6
Hillbacka Bodyguard
Ann-Charlotte Boman, Hammarö
39 pošng
8

Farmarens Xplosion In Black
Charlott Sandberg, Gävle

37 pošng
9

Lärkängen's First In Line
Inga-Lis Myhrberg, Arvika

36 pošng
10 Lärkängen's Fame And Fortune
Anne-Lie Skau, Arvika
32 poäng
10

Nickelbys Umber Knight
Jeanette Langen Hedman, Sandviken

32 pošng

Se detaljerad lista här

 

Ňrets Utstšllningstik

 

1

Alistair's Zweet Sensation
Johan Andersson & Nina Lönner Andersson, Hammarö
109

pošng

2
  Alistair's Better Than Chocolate
Marie Långsved, Sandviken
102 pošng
3
  Alistair's One Look You're Hooked
Johan Andersson & Nina Lönner Andersson, Hammarö
71 pošng
4
  Beardmarked's Hot Suited
Mimmi Halvarsson, Borlänge
59 pošng
4
Potterdale Rhyme Or Reason
Marie Wastegren, Åhus
59 poäng
6
  Alistair's Déja Vu
Gunn Hellbom, Linköping
53 pošng
7
  Goonie's Keep Shining
Gun Jansson, Skoghall
51 pošng
7
  Hillbacka Awesome
Ann-Charlotte Boman, Hammarö
51 pošng
9
  Farmarens Made In Sweden
Mathilda Sandberg, Gävle
50 pošng
10   Lärkängen's Gettin Jiggy Wit It
Anne-Marie Öhqvist, Edsvalla
47 poäng

 

Se detaljerad lista här

 

Ňrets Utstšllningsveteran

 

1

Alistair's One Look You're Hooked
Johan Andersson & Nina Lönner Andersson, Hammarö
48

pošng

2
  Farmarens Made In Sweden
Mathilda Sandberg, Gävle
41 pošng
3
 

Goonie's Highlander Lad
Mona Vigren, Grums

38 poäng
4
  Heslaby Gently Peach
Elenor Andersson, Ljusdal
34 poäng
5
  Nickelbys Umber Knight
Jeanette Langen Hedman, Sandviken
31 poäng



Se detaljerad lista hšr